menu

Uroczyste otwarcie wystawy pt. "Ojcowie Niepodległości"

2018-10-15 13:33:36 (ost. akt: 2019-01-11 20:47:24)

"Ojcowie Niepodległości" - taki tytuł nosi wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, której uroczyste otwarcie odbyło się dziś w auli Gimnazjum nr 2.

Wystawa poświęcona sześciu ojcom niepodległości wraz kalendarium drogi do niepodległości została oficjalnie otwarta przecięciem biało-czerwonej wstęgi przez Panią Dyrektor Grażynę Zielińską, Panią Burmistrz Danutę Górską oraz historyka IPN Pana Krzysztofa Kierskiego. Po uroczystym rozpoczęciu głos zabrał Paweł Krassowski, prezes Stowarzyszenia Nasza Szczycieńska Ziemia, którego dziadek oraz pradziadek brali czynny udział w walkach o wolną Polskę. Po krótkim wstępie Pan Krzysztof Kierski opowiedział w kilku zdaniach o tym, kiedy i w jakim celu powstało te 21 bannerów przedstawiających trudną drogę do niepodległości. Następnie Pan Michał Ostapiuk wygłosił prelekcję pt. "Błękitny Generał - Józef Haller" przypominając o tym, jak wielkie zasługi dla naszej Ojczyzny miał ten nieco zapomniany dowódca, błędnie nazywany twórcą Błękitnej Armii. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali wykładu olsztyńskiego historyka, za co otrzymali pochwałę od Pani Dyrektor.
Na koniec zaproszeni goście wpisali się do księgi pamiątkowej naszej szkoły.


__________________________________________________________________
Wystawa pt. "Ojcowie Niepodległości" zagościła do nas w ramach współpracy z olsztyńską delegaturą IPN i przez najbliższe dwa tygodnie będzie można ją obejrzeć po wcześniejszym umówieniu się z dyrekcją szkoły. Dla nauczycieli z innych placówek przygotowaliśmy krótki scenariusz zajęć oraz karty pracy dla uczniów.
  • edumartix