menu

Cyberbezpieczni na 6

Dnia 6.12.2024 w Szkole Podstawowej Nr 6 w Szczytnie odbyło się seminarium dla dyrektorów placówek oświatowych będących w gronie Szkół Promujących Zdrowie lub kandydujących do programu. Tego dnia gościliśmy warmińsko-mazurskiego wicekuratora oświaty Adama Szkolnika oraz burmistrza miasta Szczytna Stefana Ochmana, obecni też byli przedstawiciele jednostek współpracujących z naszą szkołą.

Temat przewodni seminarium to cyberbezpieczeństwo oraz zagrożenia jakie niesie nadużywanie nowoczesnych technologii oraz brak kontroli i świadomości, które wpływają negatywnie na rozwój dzieci w wieku szkolnym. Podczas seminarium goście wysłuchali dwóch wykładów. Cyberzagrożenia wynikające z nieograniczonego dostępu do Internetu oraz urządzeń mobilnych, który przedstawili insp. dr inż. Michał Bukowski – Dyrektora Instytutu Służby Kryminalnej Akademii Policji oraz kom. Bożena Piersa z Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej, Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych. Prelegenci uświadomili zebranym jakie zagrożenia czyhają na każdego z nas oraz jak działają przestępcy w sieci, jak zdobywają zaufanie dzieci i jak cienka granica dzieli nasze dzieci, od tego aby paść ofiarą w sieci. Po wykładzie w mikołajkowej atmosferze, już przy wspaniałym poczęstunku pełnym świątecznych potraw, przygotowanym przez nasze Panie, które na co dzień zaopatrują w zdrowe i pełnowartościowe posiłki naszych uczniów, pośród zaproszonych gości dalej były kontynuowane dyskusje dotyczące współczesnych zagrożeń.

Po przerwie uczestnicy wzięli udział w kolejnym wykładzie Pani psycholog Danuty Sass: Mózg na cyfrowej smyczy. Przedstawiła zebranym jakie negatywne skutki dla rozwoju dzieci niesie wielogodzinne spędzanie czasu z telefonem oraz jakie zagrożenia dla prawidłowego rozwoju mózgu u dzieci ma niekontrolowane korzystanie z telefonów.

Temat podjęty podczas seminarium wynikał z naszych działań, podjętych w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie, mających na celu ograniczenie korzystania z telefonów komórkowych na terenie placówki oraz zaoferowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego n.p. z wykorzystaniem walorów krajobrazowych regionu.

Podczas trwania seminarium przygotowanego przez dyrektora placówki Ewę Bakalarską oraz koordynatorów d.s. Promocji Zdrowia Monikę Welenc-Łojewską i Małgorzatę Buczyńska wraz z zespołem także aktywnie uczestniczyli uczniowie, wolontariusze oraz obsługa. Nasi goście mieli także okazję obejrzeć krótki występ artystyczny w wykonaniu klasy I d oraz wspólnie zaśpiewać kolędy z naszymi uzdolnionymi artystycznie uczniami z klas szóstych i trzecich.

Tematyka podjęta podczas seminarium jest w obecnych czasach bardzo ważna i naukowcy już podjęli badania nad negatywnym wpływem nadużywania telefonów przez dzieci w ich wczesnej fazie rozwoju. Jako placówki zajmujące się edukacją i chcące jednocześnie być skuteczne i efektywne, musimy czuwać nad wszelkimi zagrożeniami związanymi z rozwojem współczesnych technologii i edukować także w tym kierunku. Zamiarem było więc zwrócenie uwagi na ten ważny problem z którym borykamy się na co dzień jako rodzice, nauczyciele oraz całe społeczeństwo.

Opracował: MW-Ł

  • edumartix