menu

Narodowe Święto Niepodległości 2024 w SP nr 6

8 listopada 2024 r. w Szkole Podstawowej Nr 6 w Szczytnie miała miejsce uroczystość zorganizowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Święto jednoczące wszystkich Polaków jest upamiętnieniem pokoleń naszych przodków. Patriotów, niejednokrotnie bezimiennych, którzy przez całe dekady wykazywali się bohaterstwem i bezinteresownością w walce o wolną Ojczyznę.

Na 3 i 4 godz. lekcyjnej w obecności Pani Dyrektor Ewy Bakalarskiej, Pań Wicedyrektorów Renaty Pikury i Marleny Radzińskiej, nauczycieli oraz uczniów na szkolnej sali gimnastycznej odbył się apel. Jego głównym celem było przybliżenie szkolnej społeczności niezwykle złożonej i trudnej drogi, jaką przebyli Polacy aż do dnia 11 listopada 1918 r. Wówczas nasz kraj po 123 latach zaborów, dzięki ogromnej pracy wykonanej przez wszystkie grupy społeczne dawnej Rzeczpospolitej, ponownie stał się suwerennym państwem. Uroczystość tradycyjnie uświetnił występ szkolnego chóru „Festivo”, który każdorazowo wzbogaca artystycznie akademie. Nie mogło również zabraknąć występu najmłodszych uczniów (kl. I A), którzy wzruszyli audytorium wykonaniem utworu pt. „Co to jest niepodległość?”. Uczennica kl. IV B oraz uczeń kl. VII A wzorowo wyrecytowali wiersz pt. „Orzeł Biały” stanowiący przedmiot III Edycji Szkolnego Konkursu Historyczno-Plastycznego pt. „Artystyczna interpretacja dziejów Polski”.

Za zwieńczenie obchodów święta państwowego posłużyła prezentacja multimedialna będąca podsumowaniem wspólnej pracy uczniów oraz kadry pedagogicznej na przestrzeni roku szkolnego 2023/2024. Liczne sukcesy z różnych dziedzin od sportu poczynając poprzez przedmioty artystyczne, przyrodnicze, ścisłe na humanistycznych kończąc są doskonałym przykładem na to, że pielęgnowanie wartości takich jak: język ojczysty, pamięć historyczna, zdrowa rywalizacja czy wysiłek intelektualny zawsze i w każdych warunkach decydują o sukcesie.

106 lat upłynęło od pamiętnych wydarzeń z 11 listopada 1918 r. Miejmy świadomość, że w zglobalizowanym świecie liczba nowych konfliktów, zarówno tych na polu militarnym, gospodarczym jak i politycznym sukcesywnie narasta. Dlatego odpowiedzialność za dobra, jakimi są Mała i Duża Ojczyzna spoczywa w równym stopniu na nas wszystkich. Dbajmy o Nie WSPÓLNIE.

Wyniki III Edycji Szkolnego Konkursu Historyczno - Plastycznego pt. „Artystyczna interpretacja dziejów Polski”.
Kategoria klas I-III
1. Miejsce: Maja Szablińska, kl. I A
2. Miejsce: Liliana Kubacka, kl. II D
3. Miejsce: Pola Mruk, kl. II C

Kategoria klas IV-VIII
1. Miejsce: Lena Gadomska, kl. VIII A
2. Miejsce: Hubert Zaborowski, kl. VII A
3. Miejsce: Lidia Górska, VII A

Opracował: Przemysław Bugaj
Zdjęcia: Filip Kwiatkowski, kl. VIII B

  • edumartix