menu

W gościnie na Jubileuszu 35-lecia Towarzystwa Przyjaciół Szczytna w Chacie Mazurskiej w Szczytnie

Młodzież i nauczyciele naszej szkoły często odwiedzali gościnną pobliską Chatę. Mieliśmy też zaszczyt świętować Jubileusz 35-lecia Towarzystwa Przyjaciół Szczytna w Chacie Mazurskiej w Szczytnie. Podniosła i piękna uroczystość odbyła się w Chacie słonecznego dnia 17 września 2024 roku.

Pani Dyrektor Ewa Bakalarska i nauczycielka Elżbieta Białczak uczestniczyły w wydarzeniu wspólnie ze znamienitymi Gośćmi, którzy przez wiele lat współpracowali z TPS.
Pani Ewa Bakalarska złożyła beneficjentom jubileuszu serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania za działalność na rzecz kultury regionu. Podziękowała za to, że taka perełka architektoniczna tętni życiem. Podkreśliła znaczenie niepowtarzalnej atmosfery w Chacie sprzyjającej rozbudzaniu miłości do naszego regionu. Doceniła starania TPS, dzięki którym kolejne pokolenia uczniów biorą udział w ważnych wydarzeniach organizowanych w Chacie Mazurskiej. Wyraziła nadzieję na dalszą owocną współpracę. Podarowała na pamiątkę książkę Witolda Olbrysia "Dawne Szczytno w stu ilustrowanych opowieściach", a Elżbieta Białczak serduszko z namalowanymi polnymi kwiatami od uczniów. Wychowankowie pani Anny Grzeszczyk z klasy 8a przekazali ogromny bukiet kwiatów na ręce pani Prezes - Anny Bogusz w podzięce za liczne spotkania, projekty realizowane wraz z wychowawcą i E. Białczak w Chacie.

Towarzystwo Przyjaciół Szczytna dba o cenny zabytek i organizuje liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, integruje lokalną społeczność. Chata jednoczy Ludzi, we wszystkich zaszczepia miłość do regionu.
Były wspomnienia z działań, wydarzeń, projektów kulturalnych. Miło było oglądać prezentowane zdjęcia z kroniki, na których rozpoznaliśmy naszych uczniów w pracy twórczej. Zdjęcia uczniów i nauczycieli znalazły się również w pamiątkowym folderze. Działań z udziałem naszych uczniów było wiele:
- Plenery Plastyczne dla uczniów przez 20 lat,
- warsztaty literackie, muzyczne, plastyczne, teatralne, wielkanocne, fotograficzne,Wieczór poezji o Szczytnie,
- zwiedzanie Chaty, Noc Muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa, konkurs poetycki,
- przedstawienie wg. K. Małki "Plon", czyli dożynki na Mazurach, wydarzenia historyczne, jubileusze i inne.
Tak wiele różnorodnych projektów realizuje Pani Anna Bogusz Prezes TPS wraz z jego Członkami. Minutą ciszy uczczono pamięć poprzedniej pani Prezes TPS - Wandy Jurczenko Barnowskiej.

Pani Dyrektor Ewa Bakalarska otrzymała podziękowanie dla Szkoły za bardzo dobrą współpracę z Chatą. Pani Elżbiecie Białczak również podziękowano za ogromną życzliwość i wieloletnie wspieranie działalności TPS w Chacie Mazurskiej, otrzymała prezent - haft wstążeczkowy - autorskie dzieło Pani Anny Bogusz. Uroczystość uświetniły występy lokalnych zespołów ludowych oraz piosenki Pana Andrzeja Ałaja. Podziwialiśmy również poplenerową wystawę obrazów miejscowych Artystów, w tym nauczycielki Elżbiety Białczak oraz absolwentki SP 6 - Eweliny Klimik. Bywały też w Chacie wystawy poplenerowe uczniów.

Z Chatą wcześniej ściśle współpracowała ówczesna pani Dyrektor szkoły Elżbieta Kulikowska. Nauczyciele związani z działalnością w Chacie: Dorota Niechwiadowicz, Anna Rybińska, Małgorzata Jabłonowska, Monika Welenc - Łojewska, Małgorzata Buczyńska, Jolanta Matejko, Urszula Jankowska, Sylwia Gruszka Cott, Alfred Bugaj, Bożenna Nowotka, Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i inni.
Dzięki staraniom TPS kilka uczennic otrzymało Nagrodę Burmistrza: Alicja Wierzchołowska, Maja Więcek, Ida Nawrocka i inni.
Nasza Chata jest niezwykła!
Takiego klimatu i atmosfery nie spotkasz w innym miejscu.
Czas wokół gna, nowoczesność mknie...
A w Chacie możesz się zatrzymać, pobyć z jej aurą, pooddychać dawnym tchnieniem, bez hałasu, niepotrzebnych wibracji, z pełnym spokojem i zamyśleniem.
Uczniowie lubią tam przebywać i czują się jak w przeszłości... jak w domu babci... prababci.

Dzięki Pani Annie Bogusz i Chatowiczom młodzi poznają historię, kulturę, sprzęty, sztukę, dawne legendy, wierzenia i gwarę Mazurów. Młodzież podziwiała autorskie kukły - lalki wykonane do ,,Szopek" przez zdolną lalkarkę - panią A. Bogusz. Uczniowie mieli okazję obejrzeć fragmenty Szopek, doskonałą grę aktorską na żywo. To zainspirowało ich do stworzenia własnego przedstawienia lalkowego do legendy mazurskiej pod kierunkiem Anny Grzeszczyk i Elżbiety Białczak.
Dobrze, że Towarzystwo Przyjaciół Szczytna opiekuje się Chatą, pielęgnuje tradycje ludowe regionu i bardzo chętnie gości i edukuje dzieci oraz młodzież, a także stawia wzór postawy godnej naśladowania. Mamy nadzieję, że to oni - młode pokolenie - w przyszłości dobrze zaopiekują się Chatą.
SP 6 ma Certyfikat ,,Szkoła Wierna Dziedzictwu", a to zobowiązuje do lokalnego patriotyzmu.

Opracowała - Elżbieta Białczak
  • edumartix