Młodzież i nauczyciele naszej szkoły często odwiedzali gościnną pobliską Chatę. Mieliśmy też zaszczyt świętować Jubileusz 35-lecia Towarzystwa Przyjaciół Szczytna w Chacie Mazurskiej w Szczytnie. Podniosła i piękna uroczystość odbyła się w Chacie słonecznego dnia 17 września 2024 roku.
Pani Ewa Bakalarska złożyła beneficjentom jubileuszu serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania za działalność na rzecz kultury regionu. Podziękowała za to, że taka perełka architektoniczna tętni życiem. Podkreśliła znaczenie niepowtarzalnej atmosfery w Chacie sprzyjającej rozbudzaniu miłości do naszego regionu. Doceniła starania TPS, dzięki którym kolejne pokolenia uczniów biorą udział w ważnych wydarzeniach organizowanych w Chacie Mazurskiej. Wyraziła nadzieję na dalszą owocną współpracę. Podarowała na pamiątkę książkę Witolda Olbrysia "Dawne Szczytno w stu ilustrowanych opowieściach", a Elżbieta Białczak serduszko z namalowanymi polnymi kwiatami od uczniów. Wychowankowie pani Anny Grzeszczyk z klasy 8a przekazali ogromny bukiet kwiatów na ręce pani Prezes - Anny Bogusz w podzięce za liczne spotkania, projekty realizowane wraz z wychowawcą i E. Białczak w Chacie.
Towarzystwo Przyjaciół Szczytna dba o cenny zabytek i organizuje liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, integruje lokalną społeczność. Chata jednoczy Ludzi, we wszystkich zaszczepia miłość do regionu.
Były wspomnienia z działań, wydarzeń, projektów kulturalnych. Miło było oglądać prezentowane zdjęcia z kroniki, na których rozpoznaliśmy naszych uczniów w pracy twórczej. Zdjęcia uczniów i nauczycieli znalazły się również w pamiątkowym folderze. Działań z udziałem naszych uczniów było wiele:
- Plenery Plastyczne dla uczniów przez 20 lat,
- warsztaty literackie, muzyczne, plastyczne, teatralne, wielkanocne, fotograficzne,Wieczór poezji o Szczytnie,
- zwiedzanie Chaty, Noc Muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa, konkurs poetycki,
- przedstawienie wg. K. Małki "Plon", czyli dożynki na Mazurach, wydarzenia historyczne, jubileusze i inne.
Tak wiele różnorodnych projektów realizuje Pani Anna Bogusz Prezes TPS wraz z jego Członkami. Minutą ciszy uczczono pamięć poprzedniej pani Prezes TPS - Wandy Jurczenko Barnowskiej.
Pani Dyrektor Ewa Bakalarska otrzymała podziękowanie dla Szkoły za bardzo dobrą współpracę z Chatą. Pani Elżbiecie Białczak również podziękowano za ogromną życzliwość i wieloletnie wspieranie działalności TPS w Chacie Mazurskiej, otrzymała prezent - haft wstążeczkowy - autorskie dzieło Pani Anny Bogusz. Uroczystość uświetniły występy lokalnych zespołów ludowych oraz piosenki Pana Andrzeja Ałaja. Podziwialiśmy również poplenerową wystawę obrazów miejscowych Artystów, w tym nauczycielki Elżbiety Białczak oraz absolwentki SP 6 - Eweliny Klimik. Bywały też w Chacie wystawy poplenerowe uczniów.
Z Chatą wcześniej ściśle współpracowała ówczesna pani Dyrektor szkoły Elżbieta Kulikowska. Nauczyciele związani z działalnością w Chacie: Dorota Niechwiadowicz, Anna Rybińska, Małgorzata Jabłonowska, Monika Welenc - Łojewska, Małgorzata Buczyńska, Jolanta Matejko, Urszula Jankowska, Sylwia Gruszka Cott, Alfred Bugaj, Bożenna Nowotka, Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i inni.
Dzięki staraniom TPS kilka uczennic otrzymało Nagrodę Burmistrza: Alicja Wierzchołowska, Maja Więcek, Ida Nawrocka i inni.
Nasza Chata jest niezwykła!
Takiego klimatu i atmosfery nie spotkasz w innym miejscu.
Czas wokół gna, nowoczesność mknie...
A w Chacie możesz się zatrzymać, pobyć z jej aurą, pooddychać dawnym tchnieniem, bez hałasu, niepotrzebnych wibracji, z pełnym spokojem i zamyśleniem.
Uczniowie lubią tam przebywać i czują się jak w przeszłości... jak w domu babci... prababci.
Dzięki Pani Annie Bogusz i Chatowiczom młodzi poznają historię, kulturę, sprzęty, sztukę, dawne legendy, wierzenia i gwarę Mazurów. Młodzież podziwiała autorskie kukły - lalki wykonane do ,,Szopek" przez zdolną lalkarkę - panią A. Bogusz. Uczniowie mieli okazję obejrzeć fragmenty Szopek, doskonałą grę aktorską na żywo. To zainspirowało ich do stworzenia własnego przedstawienia lalkowego do legendy mazurskiej pod kierunkiem Anny Grzeszczyk i Elżbiety Białczak.
Dobrze, że Towarzystwo Przyjaciół Szczytna opiekuje się Chatą, pielęgnuje tradycje ludowe regionu i bardzo chętnie gości i edukuje dzieci oraz młodzież, a także stawia wzór postawy godnej naśladowania. Mamy nadzieję, że to oni - młode pokolenie - w przyszłości dobrze zaopiekują się Chatą.
SP 6 ma Certyfikat ,,Szkoła Wierna Dziedzictwu", a to zobowiązuje do lokalnego patriotyzmu.
Opracowała - Elżbieta Białczak