Młodzieżowy plener malarski w Szkółce Leśnej w Dębówku

Jubileuszowy "XX Międzyszkolny Plener Malarski Szkół Podstawowych Miasta Szczytno" odbył się 19 września 2024 roku w Szkółce Leśnej w Dębówku.

Udział wzięło 22 uczniów uzdolnionych plastycznie ze Szkoły Podstawowej nr 3, Sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczytnie. Organizatorami pleneru byli: Nadleśnictwo "Korpele", Szkoła Podstawowa nr 6 i Burmistrz Miasta Szczytno. Plener zorganizowali Agnieszka Masalska - edukator Nadleśnictwa, starszy specjalista służby leśnej oraz nauczycielki SP6 - Elżbieta Białczak i Dorota Niechwiadowicz, przy współpracy Małgorzaty Kosakowskiej i Małgorzaty Tymendorf.

Ciekawe zajęcia na leśnej ścieżce przeprowadzone przez edukatora leśnego - Agnieszkę M. pobudziły wyobraźnię uczestników. Młodzi Artyści tworzyli interesujące prace inspirowane pięknem przyrody mazurskiej przy akompaniamencie muzyki lasu. Urocze miejsce, słoneczna pogoda sprzyjały twórczości i integracji środowiska młodych Twórców. Nad przebiegiem procesu tworzenia czuwały wszystkie Plastyczki. Udzielały one porad, wskazówek technicznych, dokonywały korekt prac. Artyści namalowali różnorodne, ciekawe obrazy, które wyeksponowano na leśnej wystawie na sztalugach. Wszyscy podziwiali powstałe dzieła i byli dumni z dokonań utalentowanej młodzieży. Plener miał charakter konkursowy, zatem Komisja podsumowała konkurs, oceniła powstałe prace, biorąc pod uwagę zaangażowanie uczestników, ich kreatywność, pomysłowość, tematykę, technikę wykonania oraz wysiłek włożony w tworzenie. Przyznała miejsca, a także wyróżnienia. Nagrodę Publiczności wybrali uczniowie. Wspólnie ustalili, która praca jest najpiękniejsza. Nagrodę tę otrzymała Oliwia Tąpała - uczennica SP6. Cenne nagrody dla wszystkich, a także materiały plastyczne i ognisko z kiełbaskami przygotowało Nadleśnictwo "Korpele". Na zakończenie pleneru przybyła pani Dyrektor SP6 Ewa Bakalarska i pani Wicedyrektor Marlena Radzińska.
Panie były pod wrażeniem piękna galerii prac.
Uroczyście wręczono dyplomy, książki i nagrody rzeczowe ufundowane przez Nadleśniczego pana Marcina Hyńko oraz plecaki od Burmistrza Stefana Ochmana.
Burmistrzowie współfinansowali konkurs, a laureaci otrzymywali książki.
Nadleśnictwo "Korpele" przygotowywało atrakcyjne nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej oraz ognisko i poczęstunek dla uczniów każdego roku przez 20 lat.

Radość młodych Artystów z tworzenia na łonie natury, wspólnego spotkania, sukcesów i nagród była ogromna! Starania i zaangażowanie wspaniałych Ludzi z pasją na rzecz kultury i rozwoju młodzieży przyniosły wymierne korzyści, radość i satysfakcję oraz wiarę w swoje możliwości. Warto inwestować w rozwój młodzieży, stwarzać im szansę, bo to zaowocuje w przyszłości i już zaowocowało. Laureaci leśnych plenerów wybrali edukację artystyczną. Są sławnymi Artystami. Oto przykłady: Ewelina Klimik, Faustyna Makaruk, Weronika Preker, Zuzanna Kozaki, Magdalena Preker inni. Łucja Żebrowska jest uczennicą Liceum Plastycznego w Gdyni.

Plener dla szczycieńskiej młodzieży jest organizowany corocznie od 20-stu lat. Jego pomysłodawcami i pierwszymi organizatorami w 2004 roku byli Elżbieta Białczak, Piotr Dzięgo i Małgorzata Kosakowska. Po dwóch latach, od 2006 roku organizacją plenerów z Nadleśnictwa zajęła się pani Agnieszka Masalska i robi to wspaniale z wielkim sercem do dziś. Leśniczy - pan Piotr Dzięgo uczestniczy w plenerach i wspiera organizatorów. W latach wcześniejszych w plenerach uczestniczyły nauczycielki - pani Olga Kokoryn i pani Beata Kucharska, pani Halina Dzieżyk oraz wielu pracowników Nadleśnictwa "Korpele". Wszyscy wspólnie zorganizowali wiele wspaniałych plenerów dla utalentowanych uczniów Szczytna.
Nadleśnictwo przygotowało podziękowania organizatorom pleneru i szkołom biorącym udział, natomiast uczniowie wspólnie z nauczycielkami stworzyli dekoracyjne obrazy, które podarowali pani Agnieszce Masalskiej, panu Piotrowi Dzięgo, pani Ewie Bakalarskiej i pani Marlenie Radzińskiej w podzięce za organizację wydarzenia artystycznego.
Pani Elżbieta Białczak otrzymała od Nadleśnictwa specjalne podziękowanie za 20-letni trud włożony w organizację plenerów, które przygotowali i wręczyli Agnieszka Masalska i Piotr Dzięgo. Ramka pełna pamiątkowych zdjęć z plenerów i miłych wspomnień sprawiła organizatorce wielką radość i wzruszenie.

Rada Rodziców SP 6 włączyła się w organizację pleneru. Wyposażyła uczniów ,,szóstki" w materiały malarskie i ufundowała nagrody, za co bardzo dziękują uczniowie. Świetnie przydały się sztalugi malarskie zakupione przez Radę Rodziców SP6 w latach wcześniejszych.
Udział ludzi dobrej woli, pasjonatów, miłośników przyrody i sztuki, społeczników działających wspólnie dla dobra utalentowanej młodzieży jest bezcenny.

Dziękujemy serdecznie Wszystkim za dobre serce, poświęcenie i oddanie.

Wyniki konkursu - pleneru:
1 miejsce
Alicja Wierzchołowska, Oliwia Tąpała, Ameliya Knyazeva z SP 6
Stefania Kowalewska, Samanta Nogal, Aleksandra Zawistowska z SSP4
Maja Karolina Rzeczyńska i Elżbieta Woźniak z SP3

2 miejsce
Patrycja Grabińska, Alicja Rekosz z SP3,
Zuzanna Kowalczyk z SSP4,
Helena Tomaszczyk, Alicja Wiesława Trojanowska z SP6

3 miejsce
Maria Jeziorna SP6, Hanna Stypik i Abigail Stanisława Kowalska z SSP4
Kornelia Grzeszczyk i Rozalia Mariańska z SP3

Anatola Drężek ze SSP4
Amelia Niezgoda i Aleksandra Ograbek z SP6

Opracowała - Elżbieta Białczak
Autorzy zdjęć:
Dorota Niechwiadowicz, Piotr Dzięgo, Agnieszka Masalska, Elżbieta Białczak.