Ogólnopolski Konkurs Artystyczno-Historyczny „Zamek w dziecięcej wyobraźni. Zegar historii”

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów I Rzeczypospolitej zorganizował Konkurs Artystyczno-Historyczny „Zamek w dziecięcej wyobraźni. Zegar historii”.

Zadaniem uczestników Konkursu było przygotowanie pracy, dla której inspirację stanowiłyby: zegar na wieży zamkowej, zegary z kolekcji Muzeum lub też samo zagadnienie czasu. Uczniowie mogli przygotować prace w postaci płaskiej formy plastycznej lub filmu o długości do 2 minut. Cele konkursu to m.in. rozbudzanie wyobraźni historycznej i kreatywności oraz propagowanie wiedzy na temat historii Polski i Muzeum, a także związanych z nim postaci i wydarzeń.

Pojęcie „czasu” jest niezwykle rozległe i stanowi przedmiot badań wielu dyscyplin naukowych, np. fizyki i filozofii. Jest również bogate w treść znaczeniową, co znajduje swoje odzwierciedlenie w kulturze, np. filmach Christophera Nolana, piosenkach The Beatles, czy obrazach Salvadora Dalí. Przykłady twórców oraz ich dzieł można by mnożyć.

Naturalnie, tak intrygujący temat nie mógł pozostać bez naszej odpowiedzi. Laura Szałkowska, uczennica kl. VIA oraz Konrad Kublik, uczeń kl. VIC wspólnie z Panem Przemysławem Bugajem przygotowali materiał filmowy pt. „Czym jest czas? Perspektywa uczniów”.

Zachęcamy do oglądania:

Opracował