menu

Narodowe Święto Niepodległości w SP6

10 listopada 2023 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Jedno z najważniejszych świąt państwowych w roku to czas, gdy wspominamy bohaterskie czyny przodków oraz wydarzenia, które sprawiły, że po 123 latach zaborów na mapie świata ponownie pojawiła się Rzeczpospolita, jako niepodległe państwo.

Uroczysty apel oprócz warstwy stricte historycznej posiadał również tę artystyczną. Okolicznościowe spotkanie jak zawsze uświetnił występ szkolnego chóru „Festivo”, który pod batutą Pani Doroty Niechwiadowicz premierowo wykonał dwa utwory – „Niepodległość trudne słowo” oraz „Póki Polska żyje w nas”. Wręczono również nagrody laureatom Szkolnego Konkursu Historyczno - Plastycznego pt. „Artystyczna interpretacja dziejów Polski”. W drugiej edycji zadaniem uczestników była wizualna interpretacja wiersza pt. „Polskie Barwy Narodowe”. Utwór autorstwa Pana Alfreda Bugaja zaprezentował uczeń kl. 7B Tadeusz Kuciński.

Szkolna akademia służyła upamiętnieniu nie tylko wydarzeń sprzed wielu dekad, ale również historii nam najbliższej. W związku z powyższym został przygotowany film w postaci prezentacji multimedialnej podsumowującej sukcesy uczniów oraz nauczycieli na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Wszystkie nagrody i wyróżnienia, które otrzymujemy świadczą, o tym, że liczne działania, jakie podejmujemy przynoszą zamierzone efekty.

Niestety nie wszyscy mają możliwość rozwijania swych talentów w równym stopniu. W trzeciej dekadzie XXI wieku jesteśmy, bowiem świadkami wojny, która od blisko dwóch lat toczy się za naszą wschodnią granicą, a także konfliktu na Bliskim Wschodzie, który rozgorzał na nowo. Parafrazując tytuł słynnej książki amerykańskiego politologia – Historia się nie skończyła – a my jesteśmy jej naocznymi świadkami. Dlatego tak ważne jest kultywowanie pamięci o przeszłości, wyciąganie z niej wniosków na przyszłość oraz budzenie patriotycznych uczuć już od najmłodszych lat.
https://m.powiatszczycienski.pl/2023/11/orig/tabela-68531.jpg


Opracował:
Przemysław Bugaj

Zdjęcia:
Filip Kwiatkowski
Adrian Wajda
  • edumartix