Śladami Mikołaja Kopernika i toruńskiego piernika

W ramach szkolnych obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika uczniowie klasy V c i VII a z wychowawczyniami p. E. Terlik, U. Jankowską oraz p. E. Białczak w dniu 12.05.2023 r. wybrali się na wycieczkę do Torunia.

Pierwszym punktem programu był spacer z przewodnikiem po Starym Mieście. Młodzież zwiedzała Średniowieczny Zespół Miejski wpisany w 1997 r. na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Uczniowie zwiedzili Rynek Staromiejski z ratuszem, Dwór Artusa, Gospodę Flisacza, pomnik Mikołaja Kopernika i Flisaka oraz pręgierz, czyli “karnego osiołka”. Wędrując wąskimi uliczkami oglądaliśmy średniowieczne mury, miejskie bramy, baszty obronne. Szczególnie zainteresowała uczniów Krzywa Wieża, gdzie próbowali oni swoich sił w utrzymaniu równowagi.

Kolejnym etapem wycieczki był pobyt w Geodium, czyli interaktywnej wystawie poświęconej Ziemi jako planecie. Uczniowie poprzez samodzielne eksperymentowanie mieli okazję poznawać zjawiska i procesy zachodzące na Ziemi np. powstawanie zorzy polarnej, cyklonów, pola magnetycznego. Najwięcej emocji wzbudziła erupcja wulkanu oraz stanowisko „Ile ważymy we Wszechświecie?” Następnie uczniowie zjedli smaczny obiad w karczmie „Gęsia Szyja” i zakupili pamiątki.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Historii Partaczy oraz udział w warsztatach wypieku pierników. Własnoręcznie wykonany pierniki młodzież zabrała do domu. Pełni wrażeń i w dobrych humorach wróciliśmy późnym wieczorem do domu.