menu

Uroczyste obchody Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Trzeciego maja odbyły się w naszym mieście uroczyste obchody 232. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W samo południe w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się Msza Święta za Ojczyznę z udziałem Wojska Polskiego Garnizonu Lipowiec, Pocztów Sztandarowych, Harcerzy, Władz Samorządowych, zaproszonych gości, mieszkańców Szczytna i okolic. Następnie uczestnicy nabożeństwa przemaszerowali ulicami Szczytna pod Pomnik Orła Białego.

Uroczystość przy Pomniku Orła Białego rozpoczęła się od ceremonii podniesienia flagi państwowej na maszt, a następnie wspólnego odśpiewania hymnu państwowego RP. Uroczysta zmiana warty, Apel Pamięci, salwa honorowa, a następnie złożenie wiązanek przez delegacje to stałe elementy miejskich obchodów Uchwalenia Ustawy Rządowej. W tym roku to patriotyczne wydarzenie poprowadził nauczyciel SP Nr 6 w Szczytnie Pan Adrian Wajda. Część artystyczną przygotowali uczniowie naszej szkoły, którzy zaprezentowali przygotowane przez Panią Dorotę Niechwiadowicz i Panią Justynę Kocenko piosenki i
wiersze nawiązujące do burzliwych dziejów naszej Ojczyzny.

Konstytucja 3 Maja była ukoronowaniem reform Sejmu Wielkiego. Stanowiła próbę odbudowy I Rzeczypospolitej po I rozbiorze w 1772 roku. Współpracujący ze sobą patrioci rozumieli potrzebę przeprowadzenia szeroko zakrojonych reform, które odmieniłyby dotychczasową sytuację naszego państwa. Mieszkańcy Polski targanej przez wewnętrzne spory i nękanej przez zaborczych sąsiadów potrafili stworzyć dokument napisany w duchu oświecenia, który spełniał oczekiwania narodu polskiego. Konstytucja 3 Maja jest drugą ustawą zasadniczą uchwaloną na świecie. Od ponad dwustu lat jest jednym z symboli walki o niepodległość. Przetrwał on w zbiorowej świadomości Polaków, jednoczy nas i przypomina wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej o ważnych wydarzeniach historyczno-narodowych.


Opracował
Przemysław Bugaj
  • edumartix