Zróbmy szum wokół wody

Marzec oraz początek kwietnia przebiega w SP6 pod hasłem „Zróbmy szum wokół wody”. Woda to życie, woda to żywioł, woda to zabawa, woda to uroda, woda to sport, woda to szum, woda to żywioł...

Pierwszym punktem naszej innowacji była obserwacja dostępnych w naszym mieście zbiorników wodnych, czyli spacer wokół jeziora Małego Domowego oraz na Małą Biel. Celem była obserwacja fauny i flory po zimie oraz poszukiwanie w terenie informacji na ten temat. Uczestnicy rozpoznawali m. in. typowe drzewa, trzcinę oraz kwiatostany tataraku. Na dłużej zatrzymali się przy stadzie kaczek, które zamieszkują nasze jezioro. Uwagę uczestników zwróciło dokarmianie ptaków chlebem. Padło pytanie: należy czy nie należy dokarmiać? Odpowiedź jest jedna. Nie należy tego robić, ponieważ w ten sposób szkodzimy zwierzętom, które na otwartym zbiorniku potrafią samodzielnie zdobyć pożywienie. Padło również pytanie retoryczne: gdzie znajdują się domki kaczek?
Dzieci zauważyły również dostojną parę łabędzi. Wykazały się dużą wiedzą na ich temat i wiedziały również jak się wobec nich zachować.

Kolejny spacer to inny zbiornik - Mała Biel o charakterze bagiennym. Tu uczestnicy poznali cechy trochę innego akwenu wodnego. W poszukiwaniu tablic informacyjnych o faunie i florze typowej dla zbiorników napotkaliśmy tablice informacyjne na temat pszczół oraz roślin miododajnych.

Podczas zajęć w świetlicy nasze Świetliki nauczyły się rozpoznawać głosy: kaczki krzyżówki, łabędzia, żurawia. Wykonały także prace plastyczne. Podczas naszego spaceru została pobrana próbka wody z jeziora Małego Domowego, którą starsi uczniowie pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Smolińskiej zbadali. Pod mikroskopem zobaczyli komórki glonów oraz drobne pierwotniaki.

W pierwszej części innowacji uczestnicy poznali specyfikę wybranych akwenów wodnych znajdujących się na terenie naszego miasta, ich znaczenie i walory krajobrazowe w przestrzeni miejskiej.

Opracowały:
nauczycielki świetlicy