Marysia Jeziorna zajęła I Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym

W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Do czego wykorzystywana jest ropa naftowa?” zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Gliwicach z okazji Roku Ignacego Łukasiewicza I miejsce w kategorii klas IV-VI zajęła Maria Jeziorna z klasy IV B.

Celem konkursu było m.in. przybliżenie uczniom sylwetki Ignacego Łukasiewicza (wielkiego naukowca, przedsiębiorcy i filantropa) oraz jego wynalazku — lampy naftowej. Bardzo ważne było również poszerzenie wiedzy na temat możliwości, jakie niesie ze sobą wykorzystanie ropy naftowej.

Ignacy Łukasiewicz był nie tylko farmaceutą, ale przede wszystkim pionierem przemysłu naftowego. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać to nie w Stanach Zjednoczonych, Rosji, czy Arabii Saudyjskiej, ale w polskiej Bóbrce (województwo
podkarpackie) powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Dzięki polskiemu „szejkowi” czarne złoto stało się kołem zamachowym światowej gospodarki. Mógł narodzić się m.in. przemysł motoryzacyjny i tworzyw sztucznych, i to z
wielką dbałością o szczegóły, przedstawiła Marysia w swojej pracy plastycznej zatytułowanej „FABRYKA NAFTOWA ŁUKASIEWICZA”. Praca Marysi uświadamia nam jak wiele produktów z naszego codziennego otoczenia jest wytwarzanych z różnych frakcji ropy naftowej. Skłania do refleksji nad przyszłością gospodarki, gdy złoża jednego z najważniejszych surowców energetycznych zostaną wyczerpane.

Ignacy Łukasiewicz jest jednym z gigantów polskiej nauki, którego działalność i liczne sukcesy warto propagować wśród młodych ludzi. Jest znakomitym przykładem jak odnieść sukces w biznesie i jednocześnie nie wyrzec się swoich wartości. Cieszy fakt, że nasi uczniowie osiągają sukcesy w konkursach, które dotyczą tak ważnych dla historii Polski
postaci.

Naszej uczennicy serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

Dyrekcja i nauczyciele SP 6

Opracował