Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”

W roku szkolnym 2021/2022 nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Orła Białego w Szczytnie podjęli szereg zintegrowanych działań mających na celu uzyskanie Certyfikatu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, przyznawanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.

Na mapie szkół naszego regionu jesteśmy relatywnie młodą placówką, we wrześniu ubiegłego roku obchodziliśmy 30-lecie istnienia. Przez cały ten czas Grono Pedagogiczne kładło i wciąż kładzie nacisk na kształtowanie tożsamości narodowej, więzi z krajem ojczystym, współuczestnictwo w pielęgnowaniu tradycji, upowszechnianie wiedzy na temat polskiej historii i kultury, walorów przyrodniczych naszego kraju, a więc działania stanowiące fundament wspomnianego Certyfikatu.

Edukacja estetyczna poprzez rozwijanie kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych oraz liczne wyjazdy do miejsc o znaczeniu historycznym od zawsze były istotnym punktem edukacji patriotycznej w naszej szkole. Od najmłodszych klas nauczyciele kształtują u swoich wychowanków umiejętność krytycznej analizy zgromadzonych informacji, a także inspirują ich do samodzielnego poszukiwania źródeł wiedzy i poszerzenia horyzontów. Konsekwencją w/w działań są wysokie lokaty naszych uczniów w konkursach na szczeblu lokalnym i krajowym. Kształtowanie tożsamości narodowej uwzględniającej poczucie własnej odmienności i więzi z „Małą Ojczyzną”, a zarazem otwartej na inne kultury to także ważny aspekt naszych działań. Współpracujemy m.in. z Urzędem Miasta, Chatą Mazurską, Biblioteką Miejską, a także z wieloma innymi instytucjami i osobami zasłużonymi dla regionu.

W efekcie wszystkich podejmowanych przez nas działań 30 listopada 2022 r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Pani Dyrektor Ewa Bakalarska otrzymała z rąk Pana Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Nad przebiegiem opracowywania podjętych działań czuwał zespół w składzie: koordynator: Przemysław Bugaj oraz członkowie zespołu: Monika Welenc-Łojewska i Małgorzata Buczyńska. Warto podkreślić, że „Szóstka” to jedyna szkoła podstawowa w Szczytnie, która do tej pory otrzymała to prestiżowe wyróżnienie.

Opracowali:
Koordynator: Przemysław Bugaj