Apel z okazji 104 rocznicy odzyskania Niepodległości

10.11.2022 r. odbył się w naszej Szkole uroczysty apel z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego.

Żeby uczniowie mogli zrozumieć kontekst historyczny, w jakim Rzeczpospolita utraciła niepodległość oraz drogę, którą przebyli nasi przodkowie, aż do odzyskania wolności po 123 latach niewoli, uczestnicy akademii wysłuchali i obejrzeli prezentację pt. „Drogi Polaków do niepodległości”.
104 lata temu spełniło się marzenie pokoleń polskich patriotów, walka o wolną Polskę przyniosła wymierny skutek – odzyskaliśmy niepodległość.

Rok 2022 to nie tylko 104 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. W 2022 r. obchodzimy również 225. rocznicę powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” oraz 95. rocznicę ogłoszenia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym. W nawiązaniu do powyższych rocznic w październiku odbyła się I edycja Szkolnego Konkursu Historyczno - Plastycznego pt. „Artystyczna interpretacja historii Polski”. W pierwszej edycji zadaniem uczestników konkursu była wizualna interpretacja wiersza pt. „Najpiękniejsza pieśń na świecie”. Utwór, autorstwa Pana Alfreda Bugaja, zaprezentowali uczniowie Natasza Daszewska z klasy 3B i Karol Daszewski z klasy 8C. Część artystyczną dodatkowo wzbogaciły utwory pt. „My, Pierwsza Brygada” w wykonaniu szkolnego chóru „Festivo” pod batutą Pani Doroty Niechwiadowicz oraz „Co to jest niepodległość?” w wykonaniu klasy 2C z wychowawcą Panią Anną Krzyżewską.
Na zakończenie Pani Dyrektor Ewa Bakalarska podkreśliła jak wielkie znaczenie ma suwerenność i możliwość samostanowienia narodu. Podziękowała również uczniom i nauczycielom za przygotowanie uroczystości.

Rok 2022 dobitnie dowodzi, że wolność nie jest dana nikomu raz na zawsze. Historia dzieje się na naszych oczach. Na szczęście, mimo ekstremalnej sytuacji, której jesteśmy świadkami, możemy być dumni z Polski, oraz z nas samych, spadkobierców 50 pokoleń Polaków po raz kolejny wykazujących się wspaniałymi, szlachetnymi postawami, tym razem wobec naszego wschodniego sąsiada.

Opracował: Przemysław Bugaj