Ojczyzna – to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.

W sobotę 29 października 2022 roku, w związku ze zbliżającymi się Dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym, młodzież ze Szkolnego Klubu Wolontariatu działającego w SP nr 6 w Szczytnie uczestniczyła w akcji sprzątania grobów na Cmentarzu Komunalnym w Szczytnie.

Nasi uczniowie już od kilku lat w październiku angażują się w porządkowanie miejsc pamięci w Szczytnie, dbając w ten sposób o tradycję i pamięć o zmarłych.

Tegorocznej akcji przewodniczyły nauczycielki p. S. Gruszka–Cott, p. J. Archacka, p. I. Śladowska, p. W. Miszkiewicz oraz p. J. Kocenko, a także p. Aneta Gudzbeler – kierownik ZGK w Szczytnie. Wolontariusze uprzątnęli wiele zaniedbanych grobów, zebrali kilka worków śmieci, zagrabiali liście, wyrywali chwasty, zapalali znicze. Ze szczególną starannością zajęli się grobem naszego lokalnego bohatera, żołnierza AK – Czesława Klenczona, odwiedzili także grób śp. Grażyny Zielińskiej – naszej zmarłej Pani Dyrektor. Akcja sprzątania grobów była dla uczniów okazją do wzbudzenia szacunku do tych, którzy odeszli, a także okazją do zadumy nad własnym życiem.

Serdeczne dziękujemy Pani Anecie Gudzbeler za to, że towarzyszyła nam w akcji oraz wyposażyła nas w potrzebne do pracy narzędzia, a także naszej wspaniałej młodzieży – takie działania są pięknym świadectwem wartościowego życia.