2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza

We wtorek 11 października uczniowie klasy 4a i 5a z wychowawczyniami – p. Ewą Rostkowską i p. Beatą Borową przeżyli niesamowitą przygodę w mobilnej strefie nauki #IGNACYteam organizowanej w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego w Polsce.

Zajęcia przygotowane przez edukatorów Fundacji Orlen nie tylko przybliżyły dzieciom postać Ignacego Łukasiewicza, ale również uświadomiły, że bez ropy naftowej nie byłoby rozwoju cywilizacji jaką znamy. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły uczniom eksperymenty z wykorzystaniem Generatora Van de Graaff'a, którego efekt działania był piorunujący.

W drugiej strefie edukacyjnej, poświęconej ekologii, uczniowie uczestniczyli w doświadczeniach związanych z różnymi źródłami energii odnawialnej. Dowiedzieli się, że prąd można czerpać nie tylko ze Słońca, ale również z… ziemniaka lub cytryny oraz użyli nietypowej niszczarki plastikowych butelek, napędzanej siłą mięśni.

Nauka poprzez doświadczanie to najlepsza metoda zdobywania wiedzy!