XXX Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem "Połączeni dziedzictwem"

Nasza szkoła włączyła się w obchody XXX Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Połączeni dziedzictwem" organizowanych w Chacie Mazurskiej w Szczytnie przez Towarzystwo Przyjaciół Szczytna.

W dniu 15 września 2022 roku udaliśmy się do Chaty. Pani Prezes i "Chatowicze" przyjęli nas gościnnie i serdecznie, zachęcając do zwiedzania, doceniania, podziwiania i rysowania. Uczniowie klasy 7a bacznie rozejrzeli się po izbach aby wybrać najciekawszy zabytkowy eksponat warty naszkicowania. Wybór był trudny, bo i skarbów było bez liku! Żelazka z duszą, lampy naftowe i latarki, kufle do piwa i dzbanki, dwojaki, kufry i skrzynie, kłobuki, rogale, ślubanki, zydle, stare zegary i kłódki oraz inne niezliczone. Młodzież pracowała twórczo słuchając mazurskich opowieści i gawęd, które snuła ciekawie Pani Anna Bogusz, przygrywając czasem żwawo na ludowych instrumentach. Była okazja ku temu aby poznać mazurską gwarę a także nazwy przedmiotów.

Ukraińscy i polscy uczniowie obejrzeli teatrzyk lalkowy - mazurską bajkę w wykonaniu znamienitej aktorki pani Ani Bogusz. A była to bajka "Jak Mazur uczył diabła gry na skrzypcach" opowiedziana przez Alojzego Śliwę. Na zakończenie były owacje na stojąco.

Uczniowie z klasy 6a zostali nieco dłużej aby w skupieniu rozwijać myśl - "Chata Mazurska to...". Powstały rysunki, zapiski, wierszyki i własne wspomnienia, wszak w chacie wiele się działo, z udziałem "Szóstki" też.
Uczniowie tworzyli historię a ślady ich działań pozostaną dla potomnych, bo historię tworzą ludzie.

Połączeni w działaniu Wychowawcy uczniów:
Elżbieta Białczak, Anna Grzeszczyk, Bożenna Nowotka i Urszula Jankowska.