Plener malarski "Szczytno miasteczko Cittaslow"

W naszym mieście już po raz czwarty odbywał się plener malarski, na który przyjechali malarze z różnych stron Polski oraz przybyli artyści że Szczytna, w tym pan Leszek Mierzejewski oraz Studenci Uniwersytetu III wieku "Seniorzy".

W tym roku hasło pleneru brzmiało - "Szczytno miasteczko Cittaslow", czyli miasto wygodnego życia.

Na plener została zaproszona pani Elżbieta Białczak - nauczyciel plastyki w naszej szkole, która zgłębiała tajniki trudnej techniki malowania akwarelą pod kierunkiem znanej akwarelistki - Pani Teresy Pietras. Nasza plastyczka zainspirowała się widokiem jarzębiny w promieniach wrześniowego słońca w parku i uchwyciła jej piękno akwarelami.
Wszyscy uczestnicy pleneru malowali widoki Szczytna, szukali urokliwych miejsc, starali się oddać klimat małego, pięknego miasteczka, obfitującego w zieleń, przyrodę, miejsca rekreacji, wypoczynku, zabytków. Powstały bardzo ciekawe, barwne obrazy. Plener był okazją do twórczych spotkań, wymiany doświadczeń, rozwoju artystycznego i promocji miasta.

Uczestnicy odwiedzili wiele miejsc, w tym Ratusz Miejski, Zamek, Muzeum Mazurskie i zabytkową Chatę Mazurską w Szczytnie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Nasze miasto ma się czym pochwalić.
Wernisaż wystawy poplenerowej "Prosto spod pędzla" - "Szczytno z Cittaslow, to najlepsza strona nowoczesności" odbył się 14 września w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie. Obok artystów licznie przybyli mieszkańcy Szczytna. Obrazy malarzy przybyłych do Szczytna i Pana Leszka Mierzejewskiego wyeksponowano na dolnym holu a obrazy artystów ze Szczytna umieszczono na holu górnym.
Tam też znajduje się akwarela Pani Eli Białczak.

Plener został zorganizowany przy współpracy Burmistrza Miasta Szczytno, MDK i komisarza - Pana Leszka Mierzejewskiego. Wystawę obrazów po mistrzowsku przygotowała Pani Katarzyna Wolicka Kozak. Burmistrz Miasta Szczytno Pan Krzysztof Mańkowski pogratulował artystom pięknych dzieł.

Polscy i ukraińscy uczniowie naszej szkoły z klas 6b, 5b, OP4 udali się do MDK na spotkanie ze sztuką i twórcami. Z zaciekawieniem zwiedzili obydwie wystawy malarstwa. Spotkali się też z Dyrektorem MDK - Panem Krzysztofem Materną, Panem Leszkiem Mierzejewskim oraz z artystkami szczycieńskimi: Grażyną Franaszek, Bogusławą Gazałka, Kazimierzem Jerzok, Jadwigą Jeziorek, Bożeną Kajdana, Barbarą Tęcza, Danutą Żemek. Na spotkaniu obecny był również Pan Bogusław Maria Piasecki z Koluszek. Młodzież miała okazję zobaczyć nie tylko obrazy ale też spotkać ich autorów, zadać pytania, co było niezwykle cenne i inspirujące.

Cieszymy się, że młodzi ludzie mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych naszego miasta i czerpać pozytywne wzorce do rozwoju własnych zdolności i pasji.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzania wystawy. Warto odwiedzić MDK, aby ujrzeć obrazy pełne światła i koloru, rozpoznać znane miejsca, budowle i dostrzec niezwykły klimat naszego miasteczka.