menu

5A i 4C w Olsztynku i Grunwaldzie

W środę 15 czerwca 2022 r. uczniowie z klas 5a i 4c z wychowawczyniami: Pania Anną Grzeszczyk oraz Panią Elżbietą Terlik, a także Panią Moniką Welenc - Łojewską wybrali się na wycieczkę do Olsztynka i Grunwaldu.

Program wyjazdu przedstawiał się następująco:

1. Wizyta w Hucie Szkła Artystycznego – zapoznanie się z procesem technologicznym powstawania szkła, udział w pokazie produkcji wyrobów artystycznych ze szkła, konkurs z nagrodami.
2. Spacer z Przewodnikiem po Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Obejrzenie przykładów architektury pochodzącej z Prus Wschodnich (z Warmii, Mazur,Powiśla i Małej Litwy). Uczniowie zobaczyli m. in. drewniany kościół, zagrody z chałupami, domy podcieniowe, szkołę wiejską z XIX wieku, warsztat szewski, kuźnię, karczmę, młyn wodny.
3. Zwiedzanie Pól Grunwaldu i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Obejrzenie wystawy ,,Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409 –1411, wysłuchanie opowieści przewodnika o przebiegu Bitwy pod Grunwaldem, zapoznanie się z uzbrojeniem rycerzy polskich i krzyżackich oraz uświadomienie sobie, jakie znaczenie dla współczesnych miała grunwaldzka wiktoria.

Wycieczka bardzo podobała się uczestnikom wyjazdu. Uczniowie nie tylko wzbogacili swoją wiedzę historyczną, ale też mieli możliwość uczestniczenia w procesie powstawania wyrobów szklanych, a także przenieść się w przeszłość i wyobrazić sobie, jak kiedyś żyli pradziadkowie. Czwartoklasiści i piątoklasiści ciekawie spędzili czas, a zakupione pamiątki oraz wspólne zdjęcia z pewnością będą przypominać im miłe chwile spędzone na szkolnej wycieczce.

  • edumartix