Tajemnicza Aula

Budynek szkoły przy ulicy Kasprowicza, to nie tylko kolejny, zachowany przykład tego typu obiektu cały czas spełniający swoją pierwotną funkcję związaną z edukacją w naszym mieście.

Skrywa on bowiem tajemniczą aulę, która jest pod opieką konserwatora zabytków i pewnie budzi nie tylko zachwyt lecz także możemy snuć wiele domysłów, kto zadał sobie trud aby sklepienie auli pokryć tak misternymi rysunkami. Na granatowym tle znajdziemy tysiące ornametnów roślinnych, zwierzęcych, postaci ludzi, bogów oraz widoki miast niemieckich np. Bramę Brandenburską z Berlina czy też charakterystyczne ujęcie katedry w Koloni. Bogato zdobione, beczkowate sklepienie zaprasza do podziwiania kunsztu nieznanego autora. Sufit wykonany z desek, pokryty ręcznie malowanymi detalami został wykonany w Chinach a następnie pieczołowicie zamontowany na suficie auli.

Godzinami można obserwować ścienne rysunki i tworzyć historie. Uczestnicy projektu "Szczytno Bramą Mazur - Fiszki Miejskie", Świetliki z SP6, z wypiekami na twarzy zwiedzili aulę szkolną oraz mieli okazję przez kilka chwil przenieść się niczym bohaterowie opowieści z Narnii do starej szafy. Nasz spacer zakończyliśmy słodką, zimną niespodzianką na Placu Juranda, który tej wiosną przywitał nas soczystą zielenią.

Opracowała: MW-Ł