„Teatr uczniowski inspirowany przedstawieniem teatralnym w Chacie Mazurskiej”

Uczniowie z klasy Va oraz uczestnicy zajęć kreatywnych „Szczęśliwi malarze” oraz „Radośni plastycy” mieli niezwykłą okazję wziąć udział w projekcie „Teatr uczniowski inspirowany przedstawieniem teatralnym w Chacie Mazurskiej”.

Projekt wymyśliły i zrealizowały wraz z uczniami Panie Elżbieta Białczak i Anna Grzeszczyk. Podczas wcześniejszych spotkań w Chacie Mazurskiej uczniowie poznawali bajki i wierzenia mazurskie oraz elementy teatru lalkowego, oglądali kukły, a także wystawę z okazji Nocy Muzeów.

9 marca 2022 roku w Chacie Mazurskiej uczniowie wzięli udział w warsztatach teatralno-lalkarskich, które poprowadziła Pani Anna Bogusz. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, jak pracuje się nad scenariuszem spektaklu, a także jak powstają lalki, scenografia i rekwizyty do przedstawienia. Uczestnicy zajęć obejrzeli fragment szopki satyrycznej oraz asystowali pani Ani podczas występu. Dzieci nauczyły posługiwać się lalką tak, aby stała się postacią sceniczną.

Zainspirowani spotkaniem w Chacie Mazurskiej z zapałem podjęliśmy się realizacji przedsięwzięcia, jakim było wystawienie sztuki w szkole. Kolejnym krokiem było znalezienie baśni którą można było by przystosować do potrzeb teatru. Wybór padł na baśń pt.: „Ukarana chytrość” Alojzego Śliwy z książki pt.: „Bajki warmińsko – mazurskie o diabłach, kłobukach, smątkach i kołbogach”.

Tworzenie przedstawienia dzieliło się na kilka etapów. Najpierw powstał scenariusz, podział na postacie, role, dialogi. Autorkami adaptacji były Marta Wilga, Gabriela Farjan oraz Aleksandra Łuczyńska. Następnie uczniowie pod bacznym okiem Pani Eli Białczak tworzyli kukły, zadbali także o scenografię i rekwizyty. Oprawę muzyczną przedstawienia przygotowała Marta Wilga. Kiedy przydzielono rolę poszczególnym uczniom, pod opieką Pani Anny Grzeszczyk mogły odbywać się próby czytane, a potem już próby z wykorzystaniem lalek. Rezultatem kilku tygodni pracy był występ uczniów przed publicznością. „Teatralna piąta A” wystąpiła trzykrotnie: 1, 5 i 8 kwietnia 2022 roku. Spektakl bardzo podobał się oglądającym, którzy przekonali się , że chciwość i kłamstwo nie popłaca.

Podczas kreatywnych działań uczniowie rozwijali swoje wszechstronne uzdolnienia, aktorskie, plastyczne, literackie. Rozbudzali także zainteresowania światem teatru, literatury i plastyki, wzbogacili swoją wiedzę na temat literatury regionalnej. Udział w projekcie dostarczył uczestnikom wiele korzyści. Zaangażowanie uczniów, pokonywanie trudności, nieśmiałości przyniosły wymierne efekty, a także satysfakcję, radość i dumę ze zrealizowanego projektu. Otrzymaliśmy zaproszenie, aby wystawić nasz spektakl na deskach Chaty Mazurskiej w Szczytnie, co bardzo ucieszyło młodych aktorów.