Język polski jest ą, ę... "Szóstka" świętuje Dzień Języka Ojczystego

W poniedziałek 21 lutego 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Słowa Franciszka Ksawerego Dmochowskiego: „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą, nie znać języka swego – hańbą oczywistą”, stały się mottem przewodnim naszych działań.

W tym dniu do klas I-III zapukali uczniowie klas VII-VIII, którzy zachęcali młodszych kolegów i koleżanki do wzięcia udziału w zabawie polegającej na rozwiązywaniu zagadek dotyczących rożnych trudności językowych. Na zajęciach świetlicowych dziewczynki i chłopcy wzbogacali swoją wiedzę o języku polskim, grając w zabawy językowe oraz kolorując mandale liter charakterystycznych dla naszego języka.

Z kolei przedstawiciele klas IV wzięli udział w turnieju „Dyktando biegane”. Czwartoklasiści musieli wykazać się nie tylko znajomością ortografii i interpunkcji, ale także sprawnością fizyczną. Turniej dostarczył uczestnikom radości i pozytywnych wrażeń. Na długiej przerwie, grając w KAHOOTA, chętni uczniowie mogli sprawdzić wiedzę i umiejętności dotyczące poprawności językowej.

Ponadto uczniowie klas IV-VI, a także VII-VIII oraz nauczyciele naszej szkoły poddali się niezwykle trudnym, składającym się z kilkudziesięciu pytań testom. Kolejny raz potwierdziło się, że nasz piękny język wcale nie jest łatwy!
Ciekawym doświadczeniem okazała się sonda uliczna, którą uczniowie SP6 przeprowadzili wśród mieszkańców naszego miasta. Przechodniom, którzy chętnie odpowiadali na pytania młodzieży, wręczono ulotki o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, a także karteczki z zapomnianymi wyrazami, które warto byłoby ocalić od
zapomnienia.

Dbajmy o nasz piękny język ojczysty na co dzień, a nie tylko od święta!