menu

Szopki uczniowskie inspirowane Szopkami krakowskimi

Od zawsze fascynował nas Kraków, dawna stolica Polski z bogatą historią i kulturą.

W tym wyjątkowym mieście powstają Szopki krakowskie pięknie zdobione wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do niezwykłych zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia. Krakowskie szopkarstwo znajduje się na Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO od 2018 roku oraz na Krajowej Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego od 2014 roku.

Wszystko zaczęło się od świętego Franciszka z Asyżu, który pierwszy stworzył szopkę bożonarodzeniową z żywymi zwierzętami a potem tworzyli inni.W Krakowie kwitło szopkarstwo. Z obawy przed zanikiem tej tradycji Jerzy Dobrzycki zorganizował w 1937 roku pierwszy konkurs szopek krakowskich a w 2021 roku odbyła się już 74 edycja konkursu. Z ciekawością oglądaliśmy filmy i prezentacje z wystaw pokonkursowych. Szopki olśniły i oczarowały nas swym pięknem i blaskiem, więc postanowiliśmy stworzyć własne.
Powstały dekoracyjne, misterne kompozycje przestrzenne i płaskie z zastosowaniem elementów architektonicznych Kościoła Mariackiego i innych zabytków. Pojawiły się ostre wieże zwieńczone symbolami narodowymi, ostrołukowe okna i drzwi oraz Święta Rodzina. Uczniowie wykazali się kreatywnością, pomysłowością, cierpliwością. Zwieńczeniem działań była imponująca ekspozycja prac.

Szopki krakowskie podróżują z wystawą po świecie. Nasze Szopki krakowskie prosto z wystawy szkolnej ruszają na wystawę internetową. Cieszymy się, że poszerzyliśmy wiedzę o zabytkach Krakowa wpatrując się z uwagą w Bazylikę Mariacką, Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice i kamienice. Mamy nadzieję, że zachęcimy Was do kontynuacji działań w grudniu może wspólnie z rodziną. Najbardziej zasłużone w konkursach szopkarskich są wielopokoleniowe rodziny Malików i Markowskich. Ich szopki prezentowano na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie i w Katedrze Notre- Dame w Paryżu oraz innych miastach i krajach. Obcowanie ze sztuką i kulturą jest piękne, zachwyca, uwzniośla i rozwija.

Elżbieta Białczak z uczestnikami koła kreatywnego "Radośni plastycy", "Szczęśliwi malarze" i uczniami klas 5-7 SP6.

  • edumartix