Narodowe Święto Niepodległości w SP6

103 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 6 w Szczytnie w tym roku miała nietypowy charakter.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną nie odbył się tradycyjny apel dla społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości, który już od szeregu lat uświetnia obchody Narodowego Święta Niepodległości. Została natomiast przygotowana prezentacja komputerowa składająca się z nieodłącznych elementów apelu, czyli: pocztu sztandarowego, wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, zaprezentowania wierszy przez laureatów Szkolnego Konkursu Historyczno-Poetyckiego pt. „Polskie barwy narodowe w poezji dziecięcej” oraz pieśni wykonywanych przez szkolny chór Festivo.

Podczas prezentacji młodsi uczniowie mogli się dowiedzieć, a starsi sobie przypomnieć niezwykłą drogę, jaką przebyli Polacy od utraty do odzyskania Niepodległości. Wiodła ona naszych przodków przez kolejne zabory, liczne pola walki i bohaterskie czyny w obronie świadomości narodowej. Historia naszej Ojczyzny i narodu polskiego nie tylko uczy, ale jest też przestrogą, z której należy wyciągać właściwe wnioski.

Niespełna dwa miesiące temu przypadła 200. rocznica urodzin naszego słynnego rodaka i wybitnego poety Cypriana Kamila Norwida. Warto, zatem na koniec przypomnieć jego ponadczasowe słowa „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Pamiętajmy o nich, bowiem Polacy wielokrotnie w swoich dziejach doświadczali, że o Ojczyznę należy dbać, a kiedy trzeba – także walczyć.

Organizatorzy: Justyna Kocenko, Przemysław Bugaj
Oprawa muzyczna: Chór Festivo, Dorota Niechwiadowicz, Fabian Kot – werbel
Wystrój: Elżbieta Białczak, Mariola Gollis, Anna Bil, Małgorzata Buczyńska, Mariola Godzina, Monika Welenc-Łojewska, Krystyna Karpowicz
Obsługa techniczna: Artur Kot