menu

Stop! Zabytek! Przystanek 1: Niebieskie cmentarze

Wiosenna aura zachęca do spacerów oraz wycieczek. Kierując się słowami Stanisława Jachowicza, poety i bajkopisarza: ”Cudze chwalicie, swego nie znacie” zachęcamy do odkrywania ciekawych miejsc na terenie miasta Szczytna oraz okolicy.

Nasze miasto kryje bowiem wiele ciekawych zabytków, miejsc interesujących pod względem historycznym oraz ukazującym walory mazurskiej fauny i flory.
Pierwszą propozycją jest wizyta na starym cmentarzu ewangelickim tzw. niebieskim. Swoją niebieską barwę zawdzięcza małej niepozornej bylinie cebulicy, która co roku zakwita wiosną i w ten sposób przypomina o swoim istnieniu. To zjawisko przyrodnicze jest charakterystyczne w krajobrazie kulturowym Mazur.

Stare zabytkowe, ewangelickie nekropolie, które licznie występują na Mazurach, zachowały tak jak ta w Szczytnie jeszcze szczątki swojej dawnej świetności oraz przemyślany przez architektów układ przestrzenny. W parku przy ulicy Piłsudskiego znajdują się pozostałości dużego poniemieckiego cmentarza. Ostatnie zachowane nagrobki potwierdzają, że swoją funkcję pełnił do lat 60-tych.

Zachęcamy do poszukiwania ciekawych miejsc w naszym mieście. Jest jeszcze wiele tajemnic do odkrycia i na pewno uda nam się odnaleźć pozostałości w postaci fundamentów, fragmentów napisów oraz drzewostanu, świadczących o ciekawej przeszłości Mazur.
  • edumartix
  • Nasza szkoła w gronie szkół dobrze zaPROJEKTowanych