11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

„Wolność to wielka rzecz, wolności trzeba się uczyć, wolność należy szanować i za nią dziękować Bogu”. Jan Paweł II

102 lata temu spełniły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Cena wolności była wielka, na którą składa się ofiara pokoleń z czasów Tadeusza Kościuszki, Jana Henryka Dąbrowskiego, Piotra Wysockiego, Romualda Traugutta, bohaterskich dzieci z Wrześni 1901 roku oraz walka i dorobek takich wizjonerów wolnej Polski jak Marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski, czy Ignacy Jan Paderewski. Zacięte walki o wolną Polskę prowadzone były nie tylko na polach bitew, ale i na dyplomatycznych salonach. Radość z odzyskanej niepodległości była ogromna. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni. Ten niebywały entuzjazm powinien udzielić się i nam inspirując nas do działania budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe, że kontynuujemy dzieło wielkich przodków. Nie możemy ich przecież zawieść. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe jak wtedy 11 listopada 1918r.

W tym szczególnym dniu rodzi się refleksja. Czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy umiemy się z niej cieszyć? Czy pielęgnujemy ją należycie? Mimo wszechobecnej pandemii zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z Nas. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny. Celebrujmy go, by stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim tego święta niech będzie porozumienie ponad wszelkimi podziałami w imię dobra narodu.

Manifestujmy swój patriotyzm, nie wstydźmy się uczuć do Polski. Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny. Dzięki takim wartościom i postawom będziemy państwem silnym, z którym będą musiały się liczyć inne narody.
Składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych.

Ewa Bakalarska