menu

Trójkąt Wieganda

Kilka miesięcy temu w budynku ratusza mieliśmy możliwość oglądania wystawy p.t. „Kurt Frick. Architekt Prus Wschodnich”. Zaliczany on jest do najważniejszych architektów, którzy mieli wpływ na wygląd miast na terenie byłych Prus Wschodnich. Szczytno może się poszczycić ratuszem według jego projektu, który jest najbardziej charakterystycznym budynkiem w mieście.

Warto wspomnieć, że nasze miasto również miało „swojego” architekta – Augusta Wieganda, który swoimi projektami przyczynił się do jego obecnego kształtu. Niektóre budynki możemy podziwiać do dzisiaj. Pełnią one dalej funkcję, jaka została im pierwotnie przypisana.

August Wiegand przybył do Szczytna w charakterze architekta, aby brać udział w odbudowie po zniszczeniach wojennych z okresu I wojny. Chętnie odwoływał się do stylu secesji, a swoje budynki ozdabiał balkonami oraz wykuszami czy mansardowymi dachami. To właśnie według jego projektu powstała plebania przy kościele WNMP. W mieście jest ona zaliczana do najpiękniejszych budowli o charakterze mieszkalnym. Zachowanie proporcji, ciekawa konstrukcja dachu z licznymi skosami oraz bardzo interesujący detal architektoniczny w postacie wypalanych z terakoty płytek z ornamentem roślinnym od szczytu, elewacją z czerwonej cegły oraz ciemną dachówką ukazuje kunszt dawnych budowniczych i projektantów. Jest on lekko cofnięty w głąb ogrodu i otoczony starodrzewem, lecz widoczny od ulicy Konopnickiej.

Kościół pod wezwaniem WNMP stoi na niewielkim wzniesieniu i z niego rozpościera się widok na kolejne budynki zaprojektowane przez Wieganda, są nimi browar i budynek dawnego internatu. Budynek browaru jest wykonany częściowo z czerwonej cegły. Od Bartnej Strony oraz od strony jeziora można zobaczyć ciekawe detale, ale także etapy związane z jego rozbudową. Zachowała się jeszcze częściowo zmodyfikowana bryła budynku. Uważny obserwator znajdzie wiele ciekawych elementów, wykuszy oraz innych zdobnych detali, które można zobaczyć pomiędzy dosyć zwartą zabudową wokół. Także imponujący budynek dawnego internatu autorstwa Wieganda, który był pierwotnie biurowcem z częścią mieszkalną, świadczy o dużym talencie architekta. Jest więc i wykusz, i ciekawe, zachowane wejścia z ozdobną stolarką drzwiową oraz okienną.

Na tzw. Trójkącie Wieganda znajdują się więc w niewielkiej odległości trzy projekty tego architekta. Każdy zupełnie inny, dostosowany do ówczesnych potrzeb, lecz ciekawy pod względem architektonicznym. Warto tam przystanąć i spojrzeć w górę, wtedy można dostrzec wiele ciekawych elementów. Te zabytkowe budynki świadczą o przeszłości naszego miasta i regionu.

Inne projekty Augusta Wieganda, które zachowały się w Szczytnie to: budynek ZSZ nr 2, budynek dawnego Urzędu Pracy, budynek młyna widoczny od strony dworca PKP. Nie zachował się budynek synagogi oraz hotelu „Berliner Hof”, w okolicy dzisiejszej księgarni Fraszka. Jeszcze w czasach szczycieńskich, zaprojektował Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie. Jego projekty znajdowały się w Olsztynie, dokąd się przeprowadził oraz Barczewie i Pasymiu.
  • edumartix