Biuletyn Informacji Publicznej
menu

Mazurskie Szlaki

Uczniowie przebywający w świetlicy mieli okazję uczestniczyć w projekcie Mazurskie Szlaki, realizowanym w miesiącu maju i czerwcu przez nauczycieli świetlicy.

Zaczęliśmy od wizyty w Chacie Mazurskiej, gdzie Pani Ania Bogusz wprowadziła nas w mazurski klimat poprzez opowieści o dawnym życiu na wsi oraz przedstawiła legendy z udziałem tajemniczego Kłobuka czy Topicha…

Nasza przygoda z Mazurami zainicjowana w Chacie zawiodła nas naturalnie do Muzeum Mazurskiego, gdzie uczestnicy poznali szczyptę historii naszego miasta, wyposażenie dawnych gospodarstw domowych oraz motywy ludowe. Podczas naszych wycieczek mieliśmy także okazję obserwować faunę i florę charakterystyczną dla Krainy Wielkich Jezior.
Podczas spaceru szlakiem Pofajdoków uczniowie mieli okazję posłuchać historii poszczególnych postaci oraz pokonać trasę tych najbardziej znanych i lubianych czyli Pofajdoka na świni w parku nad jeziorem Małym Domowym.

Ostatnim punktem projektu była wizyta na Wieży Ratuszowej. Piękne widoki, które roztaczają się z wieży ratuszowej oraz bliskość dzwonów zrobiły na uczestnikach ogromne wrażenie. Była to także okazja do poznawania historii miasta Szczytna, dzięki wystawie dawnych pocztówek oraz przybliżenia funkcji samego budynku ratusza. Uczestnicy poznali także osobiście Pana Burmistrza – Krzysztofa Mańkowskiego oraz jego zastępczynię Panią Ilonę Bańkowską, którzy przyjęli nas bardzo ciepło i serdecznie. Wszyscy mieli okazję zasiąść w fotelu włodarza naszego miasta oraz odwiedzić salę konferencyjną.

Uczniowie podczas cyklicznych spotkań z ciekawymi ludźmi, spacerów edukacyjnych oraz pogadanek poznawali swoje otoczenie – miasto Szczytno oraz jego atrakcje. Zacieśnienie więzi z Małą Ojczyzną, poznawanie historii regionu oraz przeszłości Mazur, spotkanie z kulturą, tradycjami oraz dawnymi wierzeniami to ważny element w edukacji i cel ten został osiągnięty. Podczas realizacji projektu powstały także liczne prace plastyczne, nawiązujące do naszych wyjść, prezentowane na tablicy obok świetlicy. Uczestnicy biorący udział w projekcie otrzymali „Paszporty małego szczycieńskiego przewodnika”.


  • edumartix
  • Nasza szkoła w gronie szkół dobrze zaPROJEKTowanych