menu

Uczniowie SP6 17 raz w Niemczech na wymianie polsko-niemieckiej

W dniach 08.04.2019-14.04.2019 r. odbyła się 17 polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Udział w niej wzięło 20 uczniów klas piątych, szóstych i siódmych Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczytnie, oraz 33 uczniów ze szkoły Podstawowej w Rathenow.

Opiekunami tegorocznego spotkania były: Pani wicedyrektor Ewa Bakalarska, koordynator wymiany Pani Anna Bil i nauczyciel j. niemieckiego Pani Małgorzata Tyc.
Podczas wymiany realizowany był projekt cyrkowy o nazwie „Zirkus-Tina”, przygotowany przez 1. Ostdeutscher Projektzirkus Andre Sperlich.

Przez trzy dni uczniowie przebywali w schronisku młodzieżowym w Milow. Codziennie dojeżdżali do szkoły w Rathenow, gdzie uczestniczyli w zajęciach cyrkowych prowadzonych przez wykwalifikowanych cyrkowców. W ten sposób przygotowali dwugodzinny występ, który został trzykrotnie zaprezentowany publiczności. Odbiorcami występów byli rodzice, dziadkowie, znajomi, a także nauczyciele, przyjaciele szkoły i władze miasta Rathenow.
Po zajęciach cyrkowych uczniowie wracali do ośrodka w Milow. Tam uczestniczyli w różnych grach i zabawach integracyjnych: gra terenowa z GPS, dyskoteka, grill, ognisko. Ponadto brali udział w zajęciach warsztatowych „Świat jest kolorowy”. Uczniowie wykonywali różnymi technikami kolorową mapę świata, budowle i tęczę.

Tradycyjnie po czterech dniach pobytu w ośrodku, uczniowie trafili do rodzin niemieckich. Tu przebywali do niedzieli – dnia wyjazdu do Polski. Każda rodzina przygotowała dla polskiego dziecka wiele atrakcji. Spędzali czas aktywnie: zwiedzali Rathenow, odbyli wycieczkę do Berlina, grill, ognisko, zakupy, lody, restauracja. W niedzielę wszyscy uczestnicy wymiany wrócili do Szczytna zadowoleni, szczęśliwi, pełni wrażeń i nowych doświadczeń.

Siedemnasta polsko-niemiecka wymiana młodzieży była możliwa dzięki dofinansowaniu z PNWM z siedzibą w Warszawie.  • edumartix