menu

9 listopada 2018 r. - Dzień dla Niepodległej

2018-11-26 17:42:45 (ost. akt: 2018-12-16 22:42:55)

Uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 6 w Szczytnie odbyły się pod Honorowym Patronatem Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej.


Obchody te zostały poprzedzone realizacją szkolnego programu poświęconego tej wiekowej rocznicy.
Uczniowie i nauczyciele w okresie od maja do października 2018 roku podjęli i zrealizowali wiele patriotycznych zadań np.: wystawa pt.: „Ojcowie Niepodległości” we współpracy z IPN w Olsztynie, wystawa plastyczna i grafiki komputerowej pt.: „Polska znowu wolna”, autorski konkurs poetycko – historyczny pt.: „Symbole narodowe w poezji dziecięcej” w kl. I – VIII. Wiersze wyróżnione i nagrodzone uczniowie recytowali podczas uroczystości, konkurs muzyczny pt.: „Tobie Ojczyzno”., „Bieg Niepodległości”, odwiedzanie Miejsc Pamięci Narodowej, zwiedzanie okolicznościowych wystaw, dokumentowanie obchodów 100 lecia Niepodległości Polski na świecie przez Polonię pod hasłem „Tam gdzie my tam jest nasza Ojczyzna”, patriotyczny wystrój szkoły.
We współpracy z Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnie przygotowaliśmy na dzień 9 listopada uroczysty apel rozpoczęty Mszą Świętą odprawioną w intencji Ojczyzny w Kościele Św. Brata Alberta w Szczytnie.
Druga część uroczystości przebiegała w patriotycznej scenerii Hali Widowiskowo-Sportowej im. Huberta Wagnera. Po wprowadzeniu Pocztów Sztandarowych, odśpiewaniu Hymnu Narodowego o godz. 11:11 i odczytaniu Apelu Pamięci uczniowie SP6 i Gimnazjum nr 2 zaprezentowali bardzo ciekawy patriotyczny program artystyczny pt.: „Drogi Polaków do Niepodległości”.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu terytorialnego Miasta Szczytno oraz Powiatu Szczycieńskiego, delegacja Wojska Polskiego z Garnizonu Lipowiec, Policji, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko – Nowogrodzkiej, Rady Rodziców.
Z komentarzy i opinii uczestników uroczystości wiemy, że 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości obchodziliśmy godnie, podjęte działania realizowane były na wysokim poziomie artystycznym i merytorycznym, a także cele jak budowanie wspólnoty, kształtowanie postaw patriotycznych oraz poczucia dumy z bycia Polakiem zostały w pełni osiągnięte.
Serdecznie dziękujemy za piękną pracę ku chwale Ojczyzny, przez którą ukazaliśmy naszą świadomą przynależność do społeczności szkolnej, lokalnej, regionalnej i narodowej.

Koordynatorzy


_________________________________________________________________________________


W okresie poprzedzającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zostało zorganizowanych w naszej szkole szereg konkursów dla klas I-III: poetycki, plastyczny oraz grafiki komputerowej.
Założonymi przez nas celami było rozbudzenie w sercach naszych wychowanków miłości do ziemi ojczystej, zwrócenie uwagi na szacunek do symboli narodowych oraz poznanie tradycji lokalnych.
Udział w konkursach był doskonałą okazją do rozwijania zdolności artystycznych i poetyckich naszych uczniów.
Wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze, a wyróżnionym przez jury uczniom i zdobywcom I, II i III miejsc wręczono dyplomy i drobne upominki.
Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Podsumowaniu konkursów towarzyszy wystawa „Symbole narodowe w oczach dziecka”, którą można obejrzeć w holu naszej szkoły (przy sali gimnastycznej).

Organizatorzy: I. Podleś, B. Pietrzak i K. Ulatowska______________________________________________________________________________

9 listopada w godzinach poprzedzających uroczyste obchody uczniowie - zamiast tradycyjnych lekcji - spędzili czas z wychowawcami poświęcając się zajęciom związanych z szeroko rozumianym patriotyzmem.

Klasa 4 B

W ramach zajęć uczniowie zrobili własnoręcznie kotyliony, obejrzeli film o symbolach narodowych oraz o krajobrazach Polski. Następnie sami zwiedzali Polskę z Ozobotami.


Klasa 2 C

Klasa 2c na 100 lecie Niepodległości Polski:
- zebrała po "100 groszy na 100-lecie Niepodległości",
- przygotowała gazetkę szkolną (100 serduszek ), prace plastyczne w grafice komputerowej.
- ponadto uczniowie wystąpili w uroczystym apelu: zatańczyli mazura "JESZCZE JEDEN MAZUR DZISIAJ",
- uczennica Gabrysia Farjan zaśpiewała pieśń patriotyczną, a uczeń Maciej Szymański wyrecytował wiersz "Mały Józio".Rekord dla Niepodległej

O godz. 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała Hymn Narodowy w ramach akcji Rekord dla Niepodległej.


  • edumartix