menu

Akcja "Pozytywna uwaga"

6 grudnia 2019 r. Szkoła Podstawowa w Szczytnie przystąpiła do akcji "Pozytywna uwaga". Pomysł zainicjowali i wdrożyli w życie rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 52 na warszawskim Targówku.

Jak piszą "Pomysł urodził się chwilę po tym, kiedy jedna z wychowawczyń poprosiła uczniów, by opisali swoje pozytywne cechy. Dostała same puste kartki! Dzieci nie potrafiły napisać nic dobrego o sobie. Kompletnie nic. Dotarło do nas wtedy, że to my, dorośli, zawiedliśmy. My, rodzice, nie pomogliśmy dzieciom zbudować takiej samooceny, która pozwoliłaby im o sobie mówić – i myśleć! – dobrze. A przecież kochamy nasze dzieci i chcemy dla nich wszystkiego, co najlepsze, prawda? Zawiodła także szkoła – wśród uwag od nauczycieli rzadko zdarzają się pozytywne. A te są zwykle pochwałami za coś oczywistego – za grzeczne zachowanie, za pomoc przy sprzątaniu po przedstawieniu. Łatwo nam strofować i wytykać błędy, bo nas też nie chwalono. Ilu z nas poproszonych teraz o wypisanie swoich dobrych cech, oddałoby puste kartki? Nie oceniamy systemu edukacji, nie chcemy zmieniać podstawy programowej, chcemy tylko zachęcić nauczycieli do mądrego chwalenia uczniów. W szkole nie da się uciec od ocen, a dobra uwaga od nauczyciela zostaje z nami na całe życie.

Niech nasze dzieci idą w świat przekonane, że nawet jak nie mają czerwonego paska, to są w czymś dobre. Niech poczują nasze wsparcie. Zaczynamy w listopadzie, bo to najtrudniejszy miesiąc w roku – dzieci są zmęczone, szybko robi się ciemno, a nauki coraz więcej. Niech jak najwięcej uczniów dostanie teraz pozytywną uwagę od swoich nauczycieli – oficjalnych, wpisanych do dzienniczków. Przegońmy wspólnie smutek ze szkolnych korytarzy".

Na liście jest już wiele szkół z całej Polski. Cieszymy się, że w tak szczególnym dniu (Mikołajki) i nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji. Chwalmy siebie na wzajem, doceniajmy
nawet drobne, pozytywne rzeczy i działania. Nic przecież tak nie motywuje do lepszej pracy
jak dobre słowo.

Więcej informacji na stronie : pozytywnauwaga.pl
  • edumartix
  • Nasza szkoła w gronie szkół dobrze zaPROJEKTowanych