menu

BohaterON w naszej szkole!

2018-11-15 22:09:41 (ost. akt: 2018-11-15 22:45:39)

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju.

Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.

Do projektu włączyli się historycy z naszej szkoły - p. Jadwiga Nartonowicz oraz p. Justyna Zielińska.
W klasach 8B i 8D uczniowie najpierw obejrzeli wywiad z płk. Kazimierzem Klimczakiem ps. "Szron", najstarszym żyjącym Powstańcem Warszawskim. Następnie przy pomocy prezentacji multimedialnej zapoznali się z podstawowymi informacjami dotyczącymi Akcji "Burza" i wchodzącego w jej skład Powstania Warszawskiego po to, by w kolejnej części lekcji przy użyciu telefonów komórkowych zapoznać się z biogramem wybranego przez siebie Powstańca i napisać mu kilku zdaniową wiadomość. Mamy nadzieję, że choć jeden adresat naszych pocztówek znajdzie czas i siły, by nawiązać z nami kontakt.

Taka lekcja historii na pewno na długo zapadnie uczniom w pamięć.
  • edumartix
  • Nasza szkoła w gronie szkół dobrze zaPROJEKTowanych