Teatralnie po mazursku

We wtorek, grupa uczniów z klas VII i VIII wzięła udział w spektaklu teatralnym, zrealizowanym przez Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima p.t. Zające na Kordonie.

Wspólnie z twórcami przenieśliśmy się w klimat lat 20. na pogranicze prusko-polskie. To sztuka momentami barwna, humorystyczna rozgrywająca się w dwóch rzeczywistości historyczno-obyczajowych: początki niepodległości w Polsce oraz Mazury w granicach Prus Wschodnich.

Mazurska gwara, sąsiedzkie relacje, szczypta historii … pobudziły młodzież do pytań oraz przemyśleń dotyczących regionu Mazur. Dzięki misternej instalacji oraz prostych konstrukcji spełniających wiele funkcji, sceny na wyciągnięcie ręki oraz muzyki na żywo wszyscy poczuli się niemal elementem spektaklu. Wątpliwości, które zrodziły się podczas oglądania zostały rozwiane podczas rozmowy z aktorami, bezpośrednio po zakończeniu sztuki.

Przygoda ze spektaklem miała ciąg dalszy podczas warsztatów teatralnych, które odbyły się w czwartek w naszej szkole. Uczniowie mieli okazję poznać Krystiana Wieczyńskiego, jednego z odtwórców głównych ról w spektaklu Zające na kordonie. Aktor przybliżył uczestnikom pojęcie tremy i wspólnie z uczniami odegrał krótkie etiudy.

Te dwa spotkania to ciekawe i ważne doświadczenia w odkrywaniu oraz poszukiwaniu własnej drogi.