Wystawa "Śladami Żołnierzy Niezłomnych na Warmii i Mazurach"

2019-02-28 20:24:57 (ost. akt: 2019-03-01 11:18:18)

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej nr 6 w Szczytnie otwarto wystawę pt. "Śladami Żołnierzy Niezłomnych na Warmii i Mazurach".

W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych do naszej szkoły, z inicjatywy nauczycielki historii Pani Justyny Zielińskiej, zawitała wystawa pt. "Śladami Żołnierzy Niezłomnych na Warmii i Mazurach" przygotowana przez stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia oraz olsztyńską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. Na 11 bannerach widnieją sylwetki żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy mimo kończącej się wojny, nie złożyli broni i postanowili do końca swych dni walczyć o wolną i suwerenną Polskę. Istotny jest fakt, iż ich szlak bojowy znajdował się właśnie na naszych ziemiach m.in. w Lipowcu, Rozogach, Olsztynie czy pod wsią Piduń. Choć przez cały okres powojennej Polski robiono wszystko, by wykorzenić pamięć o podziemiu antykomunistycznym - prawda o ich czynach przetrwała i obowiązkiem nas wszystkich jest przekazywać ją kolejnym pokoleniom.
Dlatego też zachęcamy serdecznie nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły, a także pozostałych szczycieńskich placówek do odwiedzenia budynku SP6 przy ul. Bohaterów Września 2 w celu zapoznania się przy pomocy wystawy z historią naszych lokalnych Żołnierzy Wyklętych: Zygmuntem Szendzielarzem ps. Łupaszka, Henrykiem Wieliczką ps. Lufa czy też Czesławem Klenczonem, ojcem wybitnego muzyka Krzysztofa Klenczona.

Wystawa będzie gościć w naszej szkole do 15 marca.